7050 АЛУМИНИУМ ЛИСТ

Краток опис:

7050 алуминиум е легура третирана со висока цврстина, која има поголема отпорност на корозија од 7075 алуминиум. и подобра цврстина. Има помала чувствителност на гаснење


 • Модел: 7050
 • Дебелина: 0,8мм ~ 150мм
 • Темперамент: О, Т6, Т651
 • Ширина: до 2200мм (OEM / ODM, понудена услуга за дизајн)
 • Должина: до 11000 mm (OEM / ODM, понудена услуга за дизајн)
 • Заврши: мелница полиран финиш
 • Детали за производот

  Ознаки на производот

  Детални информации

  Цинкот е главниот легиран елемент на алуминиумските легури од серијата 7050, а додавањето на магнезиум во легурите што содржат 3% -75% цинк резултира во формирање на армирани легури. Извонредниот ефект на MgZn2 го прави ефектот на термичка обработка на оваа легура далеку подобар од оној на бинарната легура Al-Zn. Зголемете ја содржината на цинк и магнезиум во легурата, цврстината на истегнување ќе треба дополнително да се подобри, но неговата отпорност на корозија на стрес и отпорност на корозија на лупење ќе се намали Со возраста се намалува. По термичка обработка, може да се постигнат карактеристики со многу висока јачина. Мали количини на бакар-хром и други легури обично се додаваат на оваа серија. Алуминиумската легура 7050-T7451 е најдобрата од алуминиумските легури во оваа серија и се смета за најсилна. Благ челик. Оваа легура има добри механички својства и анодна реакција. Главно се користи во воздушната, обработка на мувла, машини и опрема, жига и тела, особено за структури на авиони и други структури со висок напон кои бараат висока јачина и отпорност на корозија. Особено се користи во структури за производство на авиони и други структури со висок напон за кои е потребна висока јачина и отпорност на корозија.

  Апликација

  7050 алуминиумски лим првенствено се користи во воздушната индустрија, но може да се користи и во други апликации каде е потребен алуминиум со висока јачина.
  Конструктивни компоненти на авиони. За истиснување, бесплатно ковање и ковање на ковање на тешка плоча. Може да се користи и во различни умре, тела, машини и алуминиумски рамки за велосипеди од висока класа.


 • Претходно:
 • Следно:

 • Напишете ја вашата порака овде и испратете ни ја

  Категории производи